«Πόλεμος & Ειρήνη»

Στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning πραγματοποιήθηκε μια δράση με θέμα «Πόλεμος & Ειρήνη». Οι μαθητές/ριες του Β’2 σε συνεργασία με τη Β τάξη του Δημοτικού Σχολείου Ισθμίας εκπόνησαν σειρά εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων ψηφιακών και μη με στόχο: – να κατανοήσουν τις έννοιες «πόλεμος» και «ειρήνη» – να διερευνήσουν τις υπάρχουσες γνώσεις και τα συναισθήματά τους – να εκφραστούν και να συμβολίσουν τις σκέψεις τους – να βιώσουν μέσω προσομοιωτικών δραστηριοτήτων τις δύο αυτές καταστάσεις – να μάθουν να συνεργάζονται – να κατανοήσουν τα ιδανικά της ειρήνης και της συνεργασίας – να μπορέσουν να εξυψώσουν μέσω της προσωπικής τους καθημερινής δράσης τα παραπάνω ιδανικά Πραγματοποιήθηκαν:   κατασκευές, παιχνίδι ρόλων, ψηφιακό βιβλίο (storyjumper)

ζωγραφική, αφισες, μακέτα με πλαστελίνη Τα παιδιά συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό στο πρόγραμμα, γνώρισαν μαθητές/τριες από μια άλλη περιοχή, συνεργάστηκαν, εκφράστηκαν και εξοικειώθηκαν με τις Τ.Π.Ε.

Υπεύθυνοι προγράμματος: Χριστίνα Χριστακοπούλου, Κωνσταντίνα Φλαούνα , Χαρά Πανούση