Το Διαδίκτυο στη ζωή μας: Μάθηση, Ψυχαγωγία, Ασφάλεια

Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των μαθητών στα θέματα της ασφαλούς πλοήγησής τους στο διαδίκτυο, οι τάξεις των ΣΤ1 και ΣΤ2 σε συνεργασία με το Γραφείο Δικτυακής Εκπαιδευτικής Πύλης του Υ.ΠΑΙ.Θ., πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων στο Μαρούσι, και παρακολούθησαν Workshop με θέμα: «Το Διαδίκτυο στη ζωή μας: Μάθηση, Ψυχαγωγία, Ασφάλεια», στις 28/1/2015.

Το πρόγραμμα επισκέψεων πραγματοποιήθηκε σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα των Νέων Τεχνολογιών του υπουργείου. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη χρήση του Διαδικτύου, τις δυνατότητες που προσφέρει στη Μάθηση, στην Επικοινωνία, στην Πληροφόρηση και στην Ψυχαγωγία. Παράλληλα, παρουσιάστηκαν θέματα που αφορούν στην Ασφαλή Χρήση του Διαδικτύου.

Η ενημερωτική παρουσίαση έχει βιωματικό χαρακτήρα με τη χρήση φορητών Η/Υ, διαδραστικού πίνακα, εργαλείων Web 2.0 και εκπαιδευτικών λογισμικών, διάρκεια 60 λεπτά (http://workshops.minedu.gov.gr/).

Ο εκπαιδευτικός

Φίλιππος Γιαννακάς