ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2020-2021

2ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ  ΙΛΙΟΥ

Αγαπητοί   γονείς  του  σχολείου  μας,

Σας  ενημερώνουμε  ότι  τη  Δευτέρα  14  Σεπτεμβρίου   2020 στις 12:00   το  μεσημέρι  θα  πραγματοποιηθεί  ο   Αγιασμός για  την  έναρξη της  νέας  σχολικής  χρονιάς στο  σχολείο  μας.

Η  προσέλευση  των  μαθητών  θα  γίνει  στις  8.00 το  πρωί και  η αποχώρηση στις 12:30 μ.μ. περίπου με  αποκλειστική  ευθύνη  των γονέων/ κηδεμόνων τους. Οι  μαθητές  των  Α΄,Β’,Γ’ τάξεων  θα αποχωρήσουν από  την  οδό  Θερσίτου  και οι  υπόλοιπες  τάξεις  από  την οδό  Χρυσηίδος.

Για  λόγους  αποφυγής  συγχρωτισμού  και  προστασίας  της  δημόσιας  υγείας  οι  μαθητές  θα  πρέπει  να  προσέλθουν  στο χώρο του  σχολείου  από  8.00΄π.μ  –  8:15΄ π.μ.  φορώντας  υποχρεωτικά  μάσκα  σύμφωνα  με  τις  οδηγίες  του  Ε.Ο.Δ.Υ  και  του  Υ.ΠΑΙ.Θ.

Κατά  την  προσέλευση  οι  μαθητές  της  Α΄ τάξης θα  παραμείνουν στο  προαύλιο  με  τη  συνοδεία   ενός γονέα/κηδεμόνα, ενώ οι υπόλοιποι μαθητές  θα κατευθυνθούν στις τάξεις τους, όπου θα τους υποδεχθούν οι δάσκαλοί τους.

Όλοι οι μαθητές θα πάρουν τα βιβλία  τους, γι’ αυτό παρακαλούμε να φέρουν τις σχολικές τους  σάκες. Παρακαλούμε θερμά κάθε μαθητής να έχει μαζί του φαγητό, νερό, αντισηπτικό, ένα τετράδιο, την κασετίνα τους και εφεδρική μάσκα.

Την  Τρίτη,  15/9/2020,  το  σχολείο  θα  λειτουργήσει  κανονικά  8:00 –  13:15.

Ευχόμαστε  και  ελπίζουμε   με τη συλλογική  προσπάθεια  όλων  μας να  έχουμε  μια  καλή  δημιουργική  χρονιά  με  υγεία  για  όλους.

Η  Διευθύντρια

Σιαράβα  Μαρίνα