«ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ»

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου συμμετείχαν σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα υπό την εποπτεία του διευθυντή κ Βαγενά Δημήτρη κατά το σχολικό έτος 2023 – 2024. Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποίησαν 3ημερη εκδρομή στο Καρπενήσι. Το πρόγραμμα εντάσσεται στο Θεματικό Δίκτυο του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Καρπενησίου με τίτλο «Mindful Nature – Ενσυνείδητη Φύση».

Σκοπός του Δικτύου είναι η διερεύνηση και ανάπτυξη του συνδυασμού της βιωματικής περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στο φυσικό περιβάλλον με την εξάσκηση της ενσυνείδησης (Mindfulness) σε αυτό, άμεσα κάνοντας σχετικές δραστηριότητες ενεργοποίησης της προσοχής, των αισθήσεων και του ελέγχου-χαλάρωσης του νου, και έμμεσα δίνοντας χρόνο και χώρο στους συμμετέχοντες να ηρεμήσουν και να είναι συνειδητοί μέσα σε μία φυσική διαδρομή.

Ήταν ένα ταξίδι που μας γέμισε όμορφες εικόνες, εμπειρίες, επαφή με την φύση και το περιβάλλον και μας άφησε υπέροχες αναμνήσεις. Ευχόμαστε στους μαθητές μας καλή πρόοδο και να ακολουθήσουν τα όνειρά τους.